Barefoot Botanicals

Egzema

Czym jest egzema?

Egzema jest rodzajem zapalenia skóry występującym w różnych odmianach. Przeważnie ujawnia się pod postacią charakterystycznych grup pękających pęcherzyków o różnym stopniu nasilenia oraz  o odmiennym wyglądzie. Zmiany skórne powstałe na skutek egzemy zazwyczaj swędzą, a pod wpływem intensywnego drapania mogą one również podlegać różnym infekcjom. Niektórym rodzajom egzemy towarzyszy również wydzielanie płynów, które sączą się z krost, skutkiem czego może być przywieranie odzieży do skóry.

Egzema, jako światowy problem skóry, została rozpoznana po raz pierwszy w Grecji. Jest to bardzo rozpowszechniona przypadłość. Jedna na pięć osób na świcie ma pewne cechy tej choroby skóry.

Jakie są przyczyny egzemy?

Nie znamy wszystkich przyczyn powstawania egzemy. Jednak wiadome jest, że jest to choroba dziedziczna. Na wystąpienie tej dysfunkcji skóry mają wpływ również alergie. Często w tej samej rodzinie powiązanych genetycznie osób zauważa się problemy z astmą oraz katarem siennym (chorobami atopowymi skóry).

Różne typy egzemy

Potówka – znana również wypryskiem potnicowym. Jest to rodzaj choroby skóry, który daje objawy głównie na skórze dłoni i stóp. Pierwszym etapem rozwoju choroby są zazwyczaj małe pęcherzyki oraz krostki na kształt opryszczek uformowanych na dłoni oraz na palcach. Czasami mogą one również swędzieć oraz kiedy zostaną podrapane, zabrudzić się, co szybko drobną dysfunkcję może zamienić w groźną infekcję. Przypadłość ta często pojawia się u osób, których dłonie się obficie pocą. Potówki występujące na stopach mogą być również narażone na infekcje grzybowe.

Statis egzema – znana jest również jako przypadłość Varicose egzema (egzema wypryskowa) oraz egzema ciążeniowa. Objawia się zaburzeniem przepływu krwi, co często powoduje uszkodzenia zastawek żył. Konsekwencją jest wzrost ciśnienia w nogach oraz zebranie się nadmiernej ilości płynów w tkankach, co niesie za sobą objawy w postaci opuchlizny. Opuchlizna taka zazwyczaj się powiększa w trakcie gorących dni oraz podczas długiego stania w jednym miejscu. Kolejnym punktem rozwijania się choroby jest zarażenie skóry, która może być obolała podczas dotyku oraz często jest pokryta ranami.

Wyprysk pieniążkowaty (discoid egzema) – typ egzemy również znanej jako numular egzema. Nazwa choroby sugeruje wygląd wysypki, kształt krostek otoczonych stożkowatym dyskiem. Nie jest to choroba dziedziczna. Choroba skóry może przybierać formę dwóch nieregularnych wyprysków, może także mieć bardziej rozległą formę. Miejsca chore zazwyczaj swędzą oraz bolą, tak jak inne rodzaje egzemy mogą one również wydzielać płyny.

Konwencjonalne leczenie egzemy

Najczęściej stosowaną metodą w leczeniu egzemy jest używanie do jej leczenia preparatów na bazie kortyzolu, znanych również jako typowe steroidy. Najczęściej stosuje się dwa preparatem w formie kremu: Betnovate i Eumovate. Niestety większość pacjentów nie jest zadowolonych z ich efektywności. Steroidy nie dają bowiem długotrwałych efektów leczenia. Czasami, gdy są one źle dobrane, mogą powodować nawet pogorszenie stanu skóry.

Tradycyjne metody leczenia tej przypadłości skóry mogą także oferować niektórym pacjentom środek modyfikujący, taki jak: Tacrolimus (Protopic). W niektórych państwach egzemę leczy się również, włączając w kurację kremy nawilżające oraz substancje działające zmiękczająco, które często przepisuje się również do pielęgnacji suchej skóry.

Naturalne sposoby walki z egzemą

Wiele osób cierpiących z powodu egzemy nie jest zadowolonych z efektów, jakie dają ortodoksyjne metody walki z tą przypadłością. Ich zainteresowanie kieruje się w stronę naturalnych, ziołowych środków leczenia egzemy oraz w kierunku pomocy, jaką oferują homeopaci. Gdy mamy dość szkodliwych steroidów, czas najwyższy poszukać naturalnej alternatywy dla tych środków.

Poniżej zamieszczamy kilka rad, które pozwolą walczyć z chorobą naturalnymi sposobami.

Dieta

Gdy cierpimy z powodu egzemy, warto zwrócić uwagę na naszą dietę. Korzystnie na stan naszej skóry wpłynie jedzenie świeżych owoców, warzyw, szczególnie zielonej fasolki, świeżych ziarn oraz orzechów. Jeśli to możliwe, powinniśmy jeść mniej produktów nabiałowych, cukru oraz smażonych potraw. Niekorzystnie wpływać na nasz stan skóry mogą również mieć pikantne potrawy. Powinniśmy być ponadto przyzwyczajeni do picia co najmniej dwóch litrów wody mineralnej dziennie.

Suplementy

Jednym z głównych suplementów diety jest kwas tłuszczowy Omega 3 oraz 6. Badania wykazały, że osoby cierpiące z powodu egzemy mają obniżony poziom tego kwasu tłuszczowego, którego głównym zadaniem jest nawilżanie skóry oraz walczenie z jej problemami – infekcjami oraz niedoskonałościami. Dlatego jeśli egzema to Twój problem, włącz  do swojej diety kwas Omega 3 oraz 6 w postaci jednej tabletki na dzień.

Naturopatia

Naturopatia opiera się głównie na trzech drogach działania: diecie, wyeliminowaniu alergenów z otoczenia i terapii wodą, stosowanej w postaci kompresów.

Głównym sposobem walki w przypadku egzemy jest wyeliminowanie niektórych składników z naszej codziennej diety. Taka rezygnacja daje duże efekty w leczeniu dzieci oraz w tych przypadkach, gdy dla choroby charakterystyczna jest wodnista wydzielina z krost. Już po trzech miesiącach takiej kuracji można zauważyć znaczną poprawę stanu naszej skóry.

Wyeliminowanie alergenów z otoczenia jest o wiele trudniejsze niż dbanie o prawidłową dla tej choroby dietę. Należałoby bowiem zadbać o ograniczenie ilości kurzu, głównego winowajcy alergii i egzemy. Jednak jasne jest, że nie da się wyeliminować tego alergenu całkowicie. Można jedynie ograniczyć jego oddziaływanie, na przykład poprzez systematyczne sprzątanie i wyeliminowania miejsc jego gromadzenia się – grubych zasłon, dywanów, itd.

Hydroterapia pomaga walczyć z egzemą, pod warunkiem, że nie będziemy wierzyć, że częste kąpiele dzieci wysuszają ich skórę. Do hydroterapii potrzeba bowiem kontaktu z wodą, który powinien odbywać się codziennie. Warto również wiedzieć, że poza walką z egzemą, kąpiąc się codziennie, ograniczamy ryzyko pojawiania się również innych infekcji.

Pamiętajmy, by kąpiel była przyjemnie ciepła, ale nie gorąca. Można dodać do niej SOS lifeguard, nawilżający olejek, który ma działanie nie tylko łagodzące, ale również odżywcze. Uspokaja on skórę i zachowuje nawilżenie skóry na odpowiednim poziomie. Do twarzy polecamy użyć specjalnego preparatu SOS, który w znaczny sposób ogranicza swędzenie. Po kąpieli warto zaaplikować krem do twarzy i ciała SOS rescue me, który odpowiednio nawilży i odżywi skórę. Ważne, by kosmetyku użyć właśnie po kąpieli, kiedy skóra go lepiej przyjmie niż w innych okolicznościach.

Zioła

Ogromne efekty w walce z egzemą daje leczenie ziołami, które mogą być przyjmowane w różnych formach: herbatki, mogą być dodawane do kąpieli lub aplikowane na skórę w formie kompresu. Do walki prowadzonej od wewnątrz polecamy takie składniki, jak  Burdock Root, Figwort, Dymnica, Oregon Grape, pokrzywa i czerwona koniczyna.

Możesz zacząć kurację od czerwonej koniczyny i Oregin Grape. Jedną łyżeczkę rozpuść w małej ilości wody albo w świeżym, jednodniowym soku z owoców. Stosowanie u dzieci poniżej siódmego roku życia należy najpierw skonsultować z lekarzem.

Aromaterapia

Jest wiele olejków roślinnych, które mają duże efekty w leczeniu egzemy. Warto kilka kropli geranium, lawendy, rumianku rzymskiego dodać do kąpieli  oraz zaaplikować je po kąpieli lub tuż przed pójściem spać. Olejki różane są również polecane w aromaterapii, jednak nie są zalecane do stosowania do leczenia dzieci poniżej pięciu lat. Wszystkie kosmetyki SOS zawierają składniki idealne dla skóry wrażliwej.

Homeopatia

By homeopatia dała odpowiednie efekty dobierz odpowiedni środek i stosuj go przynajmniej przez sześć tygodni. Jeśli produkt daje zamierzone efekty, należy kontynuować terapię, jeśli nie, zaleca się spróbowanie innego. Jeśli skóra jest podrażniona po stosowaniu wybranego preparatu, odstaw go  na kilka dni i po zniknięciu podrażnienia, spróbuj zastosować preparat jeszcze raz. W leczeniu homeopatycznym polecamy takie preparaty, jak Arsenicum Album, Graphites oraz Petroleum.

Produkty polecane dla osób cierpiących na egzemę

Kanały płatności